"Enter"a basıp içeriğe geçin

28 Şubat 2019 Perşembe Ekonomi Haberleri

Dün Rusya ve Suudi Arabistan gibi önemli ülkelerin Enerji Bakanlarından ve OPEC’den gelen açıklamaları takip ettik. OPEC Genel Sekreteri Barkindo: Arz kısıntısı anlaşmasına uyumu “etkileyici” olarak nitelendirirken, aynısının 2019 yılında da olacağına inandığını söyledi.

Yeniden değerlendirme için Nisan ayında yapılacak toplantıyı işaret eden Barkindo ayrıca: İki OPEC kurucu üyesinin (Venezuela ve İran) yaptırımlara tabi tutulmasının da piyasaların dengelenmesini karmaşıklaştırdığı uyarısında bulundu. Rusya Enerji Bakanı Novak da: Ülkesinin, Şubat ayında petrol üretimini Aralık ayı seviyelerine göre 140-150 Bin varil seviyesinde azaltarak OPEC+ anlaşmasına tam olarak uyduğunu bildirdi. Novak ayrıca: 1 Mart’ta Rus petrol şirketleri ile OPEC+ anlaşmasını müzakere etmek için toplantı yapacaklarını da söylerken, Rusya’nın ikinci büyük petrol şirketi Lukoil’nin CEO’su Alekperov da: ABD’nin petrol üretiminin 2020 ortalarında yavaşlamasının ve global petrol sektöründeki eksik yatırımlar nedeniyle fiyatların göreceli olarak yüksek kalmasının da beklendiğini iddia etti. Suudi Enerji

Bakanı Al Falih de yaptığı açıklamalarda: OPEC+ ‘nın petrol piyasasında dengeleyici rolünü oynamayı sürdürdüğünü dile getirirken, Mart ayında daha fazla kesintiye gidebileceklerini belirtti. Suudi Arabistan ve Dünya’nın en büyük enerji şirketi Saudi Aramco’dan gelen açıklamada ise: Yılın ikinci çeyreği için petrol fiyatları öngörüsü 75 Dolar’dan 80 Dolar’a revize edildi. Uluslararası yatırım bankalarından Goldman Sachs’dan kısa vadede 70-75 Dolar’lık öngörü gelirken, yılsonunda ise 60 Dolar’lık beklentinin korunduğu belirtildi. İngiliz Menşeli dev petrol şirketi BP ise: 2021 yılında petrol fiyatlarının 35-40 Dolar aralığına dönebileceği öngörüsünde bulunarak olaya farklı bir bakış açısı getirdi. Dün ayrıca, ekonomik veriler de takip edilirken; Amerikan Petrol Enstitüsü(API) stoklarında 4 Milyon 200 Bin varillik azalma sonrası, akşam saatlerinde gelen Enerji Bilgi İdaresi(EIA) stok datalarında da son 33 haftanın en düşük gerçekleşmesinin görülmesi, arz kısıntısına yönelik açıklamalar ile birlikte fiyatları yukarı doğru taşıdı. İlerleyen saatlerde yine EIA tarafından açıklanan ABD petrol üretiminin; 12 Milyon 100 Bin ile yeni bir rekor seviyeye ulaşması ise fiyatları kısmen baskıladı. Bugüne de zayıf gelen Japonya ve Çin dataları ile başladık ve küresel ekonomik büyümeye dair artan riskler ile emtia kısmen baskı yedi. Günün devamında ise fiyatlamalar açısından; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi küresel risklerin durumunu takip edeceğiz. Keza, Hindistan-Pakistan gerilimi ve K.Kore-ABD görüşmelerine dair gelecek açıklamalar da fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Ayrıca; OPEC ve OPEC+ başta olmak üzere önemli üreticilerden ve uluslararası kurumlardan arz-talep dengesine yönelik gelebilecek açıklamalar da, ABD ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan bazı önemli ekonomik veriler ile birlitke emtiada oynaklığa neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 66.45, 66.85, 67.20, 67.45, 67.60

Destekler: 66.30, 66.15, 65.85, 65.30, 65.00

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir